Kombi Montaj – Kombi Bakımı

Projede belirlenmiş ve fizibiletisi yapılmış olan alana sağlam aparat ve bağlantı noktalarıyla monte edilmesi işlemine “kombi montajı” denir. Hermetik kombi ise baca çıkışı için yer açılarak şartnameye uygun şekilde takılır, yoğuşmalı ise bir gider kanalı açılır. Kombinin bulunacağı alan için işin uzmanı tarafından oluşabilecek tehlikeli durumlar göz önünde bulundurularak yapılan tavsiyelere gereken önem verilmelidir.

Kombi montajı nasıl olmalıdır?

Kombi montajı için hem üretici firmanın hem de gaz dağıtıcı firmanın kurallarına riayet edilir. Bu kurallar can ve mal kaybından koruyacağı gibi cihazının garanti kapsamına alınması ve daireye gaz verilebilmesi için kesin kurallardır. 

Kombi montajı kime yaptırılır?

Sertifikalı firmalara montaj yaptırılmalıdır. Sertifikalı firmalar sertifikalı mühendis ve tekniker çalıştırmak zorunluluğundadırlar.

Kombilere bakım yaptırmak gerekir mi?

Kombilerin uzun ömürlü ve verimli çalışabilmesi için sadece arızalandığında değil periyodik olarak bakımları yapılması gerekir. Bakım için de sertifikalı firmalardan destek alınması gerekir.

Kombi bakımı periyodu ne olmalıdır?

En fazla yılda bir kez mutlaka bakım öneriyoruz. Bu bakım ile baca çekiş kontrolü ve filtrelerin temizliği yapılır ve varsa cihaz arıza kodları tespit edilip sorunlar giderilir.

Kombiyi verimli çalıştırmak için ne yapmalıyım?

Kış aylarında günün belli bir kısmında dışarda geçiyorsa kombi kapatılmamalıdır. Tekrar istenilen sıcaklığa ulaşmak için kombi olması gerekenden daha fazla çalışacak bu durum arızalara sebebiyet verebilir ve sarfiyatı arttırır. Evin ısınması için geçen sürede yaşam kalitesi azalacaktır. Don tehlikesi olan günlerde mutlaka en kısık ayarda da olsa çalıştırılmalıdır. Oda termostatı ve termostatik vana kullanmak kombinin verimli çalışması ciddi yardımda bulunur.

Kombi açık balkon gibi dış bir ortamdaysa kombi dolabı ve alt bağlantılarının çeşitli izalasyonmalzemleri ile kaplanmasının ciddi önemi vardır.

Kombi seçimi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Bulunulan ilde servis ağının bulunması seçim yaparken öncelikli konuların başında gelir. Modülasyon aralığı geniş olan kombiler gaz sarfiyatının az olmasında önemli faktördür.